Neodymium Disk Magnet, N35.500.125
This Neodymium Disk Magnet, N35.500.125 is a super strong (N35) disk magnet with an outer diameter of 0.5 inch and a thickness of 0.125 inch. Neodymium magnets are known for their strength and durability, and this particular magnet is no exception. It can be used in a variety of applications, from industrial to personal use. Whether you need it for a science project or to hold up a heavy object, this Neodymium Disk Magnet is sure to get the job done.
Key Features:
- Super strong (N35) magnet
- Outer diameter of 0.5 inch
- Thickness of 0.125 inch
- Neodymium material
- Disk shape
- Can hold heavy objects
Product Specifications:
Product Name: Neodymium Disk Magnet, N35.500.125 Material: Neodymium Grade: N35 Outer Diameter: 0.5 inch Thickness: 0.125 inch Strength: Super Strong
Similar Products
- Neodymium Disk Magnet, N35.500.250
- Neodymium Block Magnet, N35.500.125
- Neodymium Sphere Magnet, N35.500
- Neodymium Ring Magnet, N35.500.125
- Neodymium Cylinder Magnet, N35.500.125
Perfect for:
- Science enthusiasts and hobbyists
- DIY enthusiasts and makers
- Industrial and manufacturing professionals
- Engineers and designers
- Students and educators in physics and engineering
- Research and development professionals
- 0125 inch magnet
- 05 inch magnet
- compact and powerful
- disk magnet
- disk shape magnet
- engineering magnet
- heavy object magnet
- industrial use magnet
- magnetic strength
- n 35500125
- n35 grade
- n35 magnet
- N35.500.125
- neodymium
- neodymium disk
- neodymium disk magnet
- neodymium disk magnet n35
- neodymium magnet
- neodymium material
- neodymiums
- personal use magnet
- physics magnet
- rare earth disk magnet
- rare earth magnet
- science project magnet
- strong magnet
- super strong magnet
Solenoid / Electromagnet With Iron Core
Horseshoe Magnet, 1 Inch High, Alnico, Wholesale
Horseshoe Magnet, 2" With N & S Indication, Alnico 5
Bar Magnet, Painted, Alnico5
Alnico Bar Magnet
Plastic Magnetic Compass
Ceramic Disk Magnet, 1-Inch Diameter
Latch Magnet, Rectangular Magnet
Ceramic Magnet Block, 2" Long, General Purpose Magnet
Ceramic Disk Magnet, 3/4 Inch Diameter, Wholesale
Cow Magnet, 3" X 1/2", Curved Ends Grade 5